Skip to content

2017 – SPOTKANIA 3 SZTUK

W dniu 21 marca 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Inwalidów, w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., odbyło się spotkanie pod nazwą:

„Spotkania 3 sztuk”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gorzowski Oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przy współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. – Oddziałem dla Osób Specjalnej Troski.

Projekt sfinansowano ze środków własnych Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp.

Na spotkaniu zaprezentowana została twórczość artystyczna w dziedzinie poezji, muzyki i malarstwa, której autorami są osoby niepełnosprawne z terenu naszego województwa.

Jan Rzeszutek – wiersze
Rodowity rzepinianin, rocznik 1966, niepełnosprawny intelektualnie, choruje na epilepsję i choroby układu ruchu; uczestnik warsztatów Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Rzepinie, które w bieżącym roku wydały zeszyt z jego utworami, członek stowarzyszenia SŁONECZKO w Rzepinie, członek Koła TWK w Słubicach.
Mówi o sobie „Kocham swoje życie i to, kim jestem. Kiedy piszę wiersz przenoszę się do swojej wyobraźni i jestem w niej razem z innymi. Wtedy to, o czym piszę zaczyna istnieć naprawdę. Słuchając moich wierszy, odkrywasz cząstkę mnie ….”

Monika Kubiak – muzyka
Absolwentka szkoły w Owińskach. Podczas pobytu w szkole śpiewała w zespole pod kierunkiem instruktora Henryka Beredy. Występowała w grupach wokalnych oraz indywidualnie w czasie imprez okolicznościowych – także podczas festiwali w Kielcach i Rudnie.
Obecnie uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu. Jest członkiem miejscowego zespołu „TERAZ MY”, którego opiekunem artystycznym jest instr. Maja Rozbicka.
Monika brała udział w:
– Przeglądach Piosenki Żeglarskiej w Szczecinie i Dobiegniewie
– Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych w Bornem Sulinowie,
– Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych i Muzycznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krośnie Odrzańskim,
– Przeglądzie Twórczości Kolędniczej i Jasełkowej w Międzyrzeczu,
– Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Domów Pomocy Społecznej w Kostrzynie nad Odrą,
– występach lokalnych na Olimpiadzie Rękodzieła Artystycznego w Międzyrzeczu,
– licznych występach z okazji imprez okolicznościowych w Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu,
– festiwalu zorganizowanym przez stowarzyszenie „SZANSA” – laureatka w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury,
Monika Kubiak jest członkiem Koła TWK w Międzyrzeczu.

Wojciech Gładki – obrazy
Rocznik 1941, rodowity słubiczanin, artysta samouk, uszkodzony zmysł słuchu, nie przeszkadza mu tworzyć sztuki.

W słubickim środowisku znany jako złota rączka. Nie jest łatwo umówić się z nim na spotkanie. Udział w dzisiejszym wernisażu to efekt wielu zabiegów i przesunięć terminów innych spotkań.
Głównym tematem jego rysunków jest natura: pejzaże i krajobrazy. Bezpośrednio w plenerze robi tylko szybkie szkice głównych motywów, zapamiętuje atmosferę światło, a w domu rozrysowuje całość. Każdy rysunek jest precyzyjnie dopracowany ujęty w niemal poetycką wizje. Jego pierwsza wystawa miała miejsce w 2012 roku w słubickiej galerii OKNO. 
Wojciech Gładki jest członkiem Koła TWK w Słubicach.

Zdjęcia ze spotkania (fot. TWK):