Skip to content

2016 – Spotkania nie jednego autora

Światowy Dzień Inwalidów

jest świętem ustanowionym przez Międzynarodową Organizację Pracy i obchodzonym corocznie w trzecią niedzielę marca. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Gorzowie Wlkp. każdego roku organizuje z tej okazji spotkania, na których prezentowana jest lokalna oraz regionalna twórczość osób niepełnosprawnych. W bieżącym roku, na spotkaniu pod tytułem „Spotkania Nie Jednego Autora”, zorganizowanym 5 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., zaprezentowane zostały malarstwo i poezja, którymi od wielu lat pasjonuje się Hanna Krupa. Prace malarskie zostały umieszczone na ścianach i w gablotach WiMBP. Wiersze Hanny Krupy czytała Pani Teresa Lisowska – aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Prezentacja wierszy była przeplatana występami Chóru „Cantare”.

„Spotkania nie jednego autora” zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Wydziału Kultury i Sportu.

Chór „Cantare” wystąpił także w drugiej części spotkania – w koncercie zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp, Dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Przewodniczącą Lubuskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp..
Na tym spotkaniu przedstawiciele gorzowskich organizacji pozarządowych odebrali, z rąk Prezydenta Miasta Jacka Wójcickiego, kwiaty i dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. W części artystycznej spotkania, poza chórem „Cantare”, wystąpili również: Elżbieta Kuczyńska, Mariusz Ambrożuk i Gorzowskie „Buziaki”.

Spotkania odbyły się pod hasłem „Razem Łatwiej”.

Hanna Krupa

urodziła się w Gorzowie Wlkp. 25 listopada 1957 roku. W rodzinnym mieście ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie, a w Poznaniu Policealne Studium Bibliotekarskie. Ulubiony zawód wykonywała niedługo, bo w wieku 33 lat zachorowała i przeszła na rentę. Rysunkiem zajmowała się będąc dzieckiem. Maluje od osiemnastego roku życia. „To właśnie w Środowiskowym Domu Samopomocy rozpoczęłam swoją przygodę z pędzlem i farbami” – podkreśla Hanna Krupa, której prace były już prezentowane na kilku wystawach. „Poczułam przyjemność odzwierciedlania świata na płótnie, korzystając z gamy kolorów. Bardzo często wygrywałam konkursy plastyczne organizowane dla osób niepełnosprawnych. Piszę również wiersze. Moja poezja jest lapidarna. Poruszam w niej różne sprawy życiowe. Obecnie mam przerwę w malowaniu, natomiast notuję ważne myśli na kartkach i karteczkach, potrzebne do skomponowania wiersza” – mówi autorka. Poezja Hanny Krupy jest przejmująca, refleksyjna, czasem pogodna, troszkę zabawna. Poetka zauważa prawdy i skrzywienia, pokazuje paradoksy, czasem sarkastycznie kreśli rzeczywistość. Jest w nich głębia, zamyślenie, jest też uśmiech i nadzieja, choć jej czasem brak.

Teresa Lisowska – Gałła

jest aktorką gorzowskiego teatru im. Juliusza Osterwy od 1979 r.  Zanim trafiła do naszego miasta, pracowała w Opolu, Kaliszu, Rzeszowie, Cieszynie, Zielonej Górze. Nie wie ile ról zagrała, ponieważ swoje role liczyła skrupulatnie do czasu, zanim założyła rodzinę i zanim pojawiły się dzieci. Dla bywalców teatru Pani Teresa jest rozpoznawalną postacią gorzowskiej sceny.  Sama przyznaje, że zatrzymała się na dłużej w Gorzowie, bo dało o sobie znać „zmęczenie przeprowadzek”, ale również dlatego, że Gorzowianie kochają swój tatr.

(w informacjach o Pani Teresie Lisowskiej wykorzystano zapis rozmowy, przeprowadzonej z aktorką przez Annę Makowską – Cieleń, w dniu 22 marca 2011 r., o godzinie 17.00, w Klubie „Na Zapiecku” przy ul. Podmiejskiej Bocznej w Gorzowie Wlkp.).

Chór „Cantare”

powstał w 1998 r. w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Zespół swoimi koncertami uświetnił wiele uroczystości lokalnych o różnorodnym charakterze, brał też czynny udział w wielu przeglądach i spotkaniach związanych z kulturą ludową (m.in. Regionalne Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej „Kresowiana” w Gorzowie Wlkp.). Chór koncertował także w Eberswalde (Niemcy). Od listopada 2006 r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru „Cantare” jest Zofia Raubo. W zespole obecnie śpiewa 20 osób. W ciągu 15 lat działalności chór zebrał wiele nagród, pucharów, dyplomów i dowodów uznania. Chór wydał też płytę CD. Powstała ona w studiu „Polysound” RCAK w Zielonej Górze i była nagrodą w ramach Lubuskich Prezentacji Grup Śpiewaczych.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z obu spotkań.